اصول تمیز کردن و نگهداری چرم

لینک کوتاه https://leather-house.ir/a/39ce
اصول تمیز کردن و نگهداری چرم

اگر از آن دسته افرادی هستید که به کیف، کفش یا کت چرم علاقه دارید باید به خوبی از نحوه تمیز کردن و نگهداری چرم آگاه باشید. محصولات چرمی کیفیت و دوام بالایی دارند اما در صورتی که اصول مراقبت و نگهداری چرم آنها به خوبی رعایت نشود ممکن است کیفیت و عمر مفید آنها کاهش یابد. در این مقاله سعی کرده‌ایم به سوالات شما درباره چگونگی تمیز کردن و براق کردن محصولات چرم پاسخ دهیم..

 

استفاده از واکس یکی از بهترین روش‌های براق کردن چرم است. واکس علاوه بر اینکه جلوه زیبایی به چرم می‌دهد، از خشک شدن آن نیز جلوگیری می‌کند. اما قبل از هر چیز باید با انواع واکس مناسب برای محصولات مختلف و روش صحیح استفاده از واکس آشنا باشید. در آینده مقاله‌ای درباره آشنایی با انواع واکس استاندارد و مناسب برای محصولات چرم منتشر می‌کنیم اما امروز قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور بدون استفاده از واکس نیز چرم خود را به سادگی تمیز و براق کنید.

اصول تمیز کردن و نگهداری چرم

اصول تمیز کردن چرم و براق کردن چرم معمولی

گرد و غبار یکی از دشمنان اصلی چرم محسوب می‌شود هرگز نباید از گردگیری سطح چرم غافل شوید. برای تمیز کردن و همچنین نگهداری چرم باید ابتدا محصول را گردگیری کنید سپس می‌توانید به صورت زیر یک محلول پاک‌کننده خانگی برای تمیز کردن چرم بسازید:

 

  • یک فنجان آب ولرم
  • یک قاشق مرباخوری شامپو بچه
  • اسفنج نرم یا پارچه نرم

 

نکته مهم: قبل از استفاده از مواد پاک کننده و نگهدارنده در سطوح آشکار چرم، باید ابتدا این مواد در محل‌هایی از محصول که در معرض دید نیست امتحان شود.

مواد فوق را با هم مخلوط کنید سپس اسفنج نرم را به کف حاصل شده آغشته نمایید و آن را آبگیری کنید. کف جذب شده را روی محصول بکشید. در ادامه با پارچه‌ای نرم، رطوبت ایجاد شده را جذب کنید و بعد از 15 دقیقه سطح آن را خشک نمایید و در آخر در مجاورت هوا در دمای اتاق قرار دهید. زیپ کاپشن یا بند کفش را نبندید تا گردش هوا به طور کامل انجام و چرم کاملا خشک شود.

هرگز از دنبه، روغن زیتون و... برای نرم کردن چرم استفاده نکنید. استفاده از دنبه سبب کدر شدن سطح چرم و بوی بد چرم خواهد شد. درصورتی که به واکس‌های مخصوص دسترسی ندارید مقدار بسیار اندکی وازلین را کف دو دست خود بمالید و دست خود را به آرامی روی کت چرم یا کیف خود بکشید (دقت کنید که در این حالت محصول چرم شما دارای هیچ نوع لکه‌ای نباشد.)

 

نحوه براق کردن چرم ورنی

از ژل‌های مخصوص ورنی برای براق کردن چرم ورنی استفاده کنید. به این ترتیب که ژل را روی محصول بمالید و بعد از یک ساعت با پارچه نرم برق بیندازید.

 

نگهداری چرم

اصول تمیز کردن و نگهداری چرم

نگهداری چرم بوت و نیم بوت

 

بهترین راه برای نرم نگهداشتن نیم بوت و بوت چرم این است که آنها را زیاد بپوشید. بله درست است هرچه بیشتر از کفش چرم استفاده کنید آن چرم حالت پای شما را به خود می‌گیرد و نرم‌تر می‌شود. همچنین یک پارچه نخی نرم و خشک برای گردگیری نیم بوت و بوت چرم بسیار مناسب است.

 

نکات مهم در نگهداری چرم

 

1- برای آویزان کردن لباس چرم حتما از آویزهای پهن (هنگر) استفاده کنید.

2- همانطور که گفتیم چرم بسیار حالت‌پذیر است بنابراین هرگز لباس چرم را از میخ چوبی و یا فلزی آویزان نکنید تا شکل ظاهری آن تغییر نکند.

3- برای مراقبت و نگهداری چرم لباس از کاورهای پارچه‌ای و نخی استفاده کنید.

4- هیچ وقت لباس چرمی را در کاور پلاستیکی و نایلونی قرار ندهید چون ممکن است چرم عرق کند و همین موضوع سبب آسیب رسیدن به آن می‌شود.

5- اگر لباس چرم، خیس یا مرطوب شد ابتدا رطوبت را با دستمال نخی و نرم خشک کنید سپس آن را در هوای آزاد قرار دهید. از خشک کردن آن در جلوی هوای داغ، روی رادیاتور یا بخاری پرهیز نمایید.

6- اگر لباس چرم بعد از خشک شدن، ترد و شکننده شده از مواد محافظت‌کننده و نگهدارنده چرم استفاده کنید.

7- به هیچ عنوان از واکس‌های پارافین‌دار استفاده نکنید

8- چرم را بیش از 8 ساعت زیر آفتاب قرار ندهید. اگر چرم رنگی باشد، نور خورشید می‌تواند رنگ آن را از بین ببرد.

9- چرم به صورت کامل ضد آب نیست. اگر چرم به شکل %100 ضد آب ساخته شود قسمتی از خواص طبیعی آن از دست می‌رود. بنابراین اکثر چرم‌ها بر اثر برف و باران شدید و بلند مدت ممکن است آسیب ببینند یا تغییر شکل دهند.

10- در صورت خشکی جنس چرم بعد از خشک شدن آب، لباس را داخل یک کیسه نایلونی که سوراخ کوچکی دارد قرار داده و حدود یک ربع نایلون حاوی لباس را بغلتانید و ماساژ دهید. با این‌کار خشکی چرم تا حد قابل قبولی از بین می‌رود و بعد از چند بار استفاده (پوشیدن) به حالت اول باز خواهد گشت.

11- برای پیشگیری از تغییر حالت محصول چرم، از قرار دادن اشیای سنگین داخل آن خودداری کنید.

12- هنگامی که از لباس چرمی استفاده نمی‌کنید آن را بر روی چوب لباسی مناسب آویزان کرده و کاور نخی بکشید سپس آن را در محلی دور از رطوبت و گرما بگذارید. هیچ‌گاه چرم را به صورت خیس یا مرطوب در کاور و کمد قرار ندهید.

13- هنگام خرید سعی کنید لباسی یا کفشی را انتخاب کنید که اندازه (سایز) شما باشد کوچک یا بزرگ بودن اندازه محصول چرم در بلند مدت باعث از شکل افتادن آن خواهد شد.

نکته مهم: هیچ کدام از انواع عطر، اسپری و مواد حاوی الکل را مستقیما روی چرم، جیر و نبوک نپاشید.